Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 14 stycznia 2017

  Inwestorzy z GPW mogą odetchnąć z ulgą. Moody’s i Fitch utrzymały ratingowy status quo

  Opublikowano:

  Moody's nie zaktualizował ratingu, a Fitch podtrzymał ocenę A- Polski ze stabilną perspektywą. Utrzymanie dotychczasowych ocen to świetny pretekst do nadrabiania piątkowych zaległości giełdy w Warszawie.

 • 03 grudnia 2016

  Włosi zadecydują o losach strefy euro

  Opublikowano:

  Benvenuti czy Arrivederci? Które z tych dwóch słów będzie częściej używane w kontekście premiera Matteo Renziego i jego rządu? O tym przekonamy się już w najbliższą niedzielę. W oczekiwaniu na ostatnie z wielkich głosowań, które zaplanowane były na ten rok, traciły giełdy, a także dolar amerykański. W przypadku tego ostatniego nie pomogły dane z rynku pracy, które pozostawiły po sobie uczucie niedosytu.

 • 24 czerwca 2016

  Brexit zafundował giełdom armagedon, wszystkie blue chipy na minusie

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Na GPW tąpnęło. Wystraszeni Brexitem inwestorzy rzucili się do wyprzedaży dużych, średnich i małych spółek. Fatalnie panikę znoszą kursy akcji banków, spółek przemysłowych czy handlowych. Maklerzy już podają pierwsze typy bezpiecznych przystani wśród spółek.

 • 02 czerwca 2016

  Jest decyzja EBC w sprawie polityki pieniężnej

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 2 czerwca 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Wiedniu, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki […]

 • 14 maja 2016

  Moody’s utrzymał rating Polski, ale obniżył perspektywę do negatywnej

  Opublikowano:

  Inwestorzy i kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą. W sobotnim komunikacie agencja Moody's potwierdziła rating Polski, ale zmieniła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej.

 • 06 maja 2016

  Rodzina 500 plus – dobra zmiana dla windykatorów?

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  1 kwietnia 2016 roku wszedł w życie rządowy program Rodzina 500 plus. Jego strategia w swoich założeniach ma wpłynąć na sytuację demograficzną w Polsce, jednak w rzeczywistości może zmienić także wiele aspektów życia gospodarczego naszego kraju, w tym m.in. wpłynąć na działalność spółek windykacyjnych.

 • 07 marca 2016

  Wartość transakcji na globalnym rynku chemicznym bije kolejne rekordy

  Opublikowano:

  W 2015 roku na rynku fuzji i przejęć w globalnym przemyśle chemicznym doszło do 612 transakcji, których wartość wyniosła 145,8 mld dolarów, niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zdaniem autorów raportu „2016 Global chemical industry mergers and acquisitions outlook. A quest for focus”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku aktywność ta powinna się utrzymać na podobnym, wysokim poziomie. W 2016 r. Deloitte oczekuje kolejnych spektakularnych transakcji w ramach konsolidacji sektora oraz dalszego pozbywania się aktywów przez koncerny chemiczne, w celu upraszczania ich struktur.

 • 18 lutego 2016

  Negatywny układ kalendarza namieszał w styczniowych danych makro

  Opublikowano:

  Zgodnie z naszymi oczekiwaniami negatywny układ kalendarza istotnie wpłynął na wyniki produkcji przemysłowej w styczniu prowadząc do wyhamowania jej tempa wzrostu z 6,7 proc. r/r w grudniu do 1,4 proc. r/r, a więc zdecydowanie poniżej rynkowego konsensusu (3,5 proc. /r) i w pobliżu naszej prognozy (0,9 proc. r/r). Po wyeliminowaniu efektów sezonowych wynik produkcji był lepszy (3,3 proc. r/r), jednak także słabszy niż miesiąc wcześniej.

 • 16 lutego 2016

  Raport: 11 spółek, które obłowią się na programie Rodzina 500+

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

  Kształt flagowego programu nowego rządu 500+ jest już znany. Teraz czas na dzielenie łupów. Sprawdziliśmy, które giełdowe spółki zyskają na wsparciu rodzin wielodzietnych, a które będą musiały się dorzucić do jego sfinansowania.

 • 12 lutego 2016

  Dobre dane z gospodarki wspierają giełdę, w grze Getin Noble Bank

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  W piątek przed południem główne indeksy europejskich giełd energicznie odrabiają straty. W wypadku warszawskiego parkietu mocnym wsparciem jest odczyt polskiego PKB za IV kwartał. Dane lepsze od oczekiwań potwierdziły, że polska gospodarka wciąż ma się bardzo dobrze.

 • 09 lutego 2016

  19 mocnych spółek do gry w 2016 roku wg DM mBanku

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , ,

  W tym roku biuro stawia na akcje eksporterów, deweloperów, spółek handlowych i płacących solidne dywidendy. Scenariusz bazowy zakłada wzrost cen ropy naftowej do poziomu 50 USD/baryłkę, co przy stabilizacji gospodarczej w Chinach powinno stymulować napływ kapitału do funduszy surowcowych i wzrost cen metali przemysłowych i szlachetnych.

 • 25 stycznia 2016

  18 faworytów na 2016 rok wg Noble Securities

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Strategia inwestycyjna biura zakłada, że w drugiej połowie roku sytuacja na rynkach akcji ulegnie mocnej poprawie, a indeksy WIG i WIG20 wyjdą na plus. Do portfela na 2016 rok analitycy zabierają przecenione akcje banków i spółek energetycznych. W gronie top picks znalazły się także popularne misie z branży budowlanej, przemysłowej, handlowej i IT.

 • 18 stycznia 2016

  Polskie akcje tanieją po historycznej decyzji agencji Standard & Poor’s

  Opublikowano:

  Ryzyko polityczne znów materializuje się na GPW, a indeks WIG20 od pierwszych minut poniedziałkowej sesji walczy z przeceną. Tym razem powodem do wyprzedaży akcji jest obniżka długoterminowego ratingu polskiego długu.

 • 04 stycznia 2016

  Raport: Perspektywy na 2016 r. dla akcji deweloperów mieszkaniowych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , ,

  Niskie stopy procentowe, program MDM i wzmożona akcja kredytowa sprawiły, że miniony rok był najlepszy w historii polskiego rynku mieszkaniowego, a akcje deweloperów przyniosły wysokie stopy zwrotu. Sprawdzamy, czy w 2016 r. spółki te nadal będą w stanie równie dużo budować, sprzedawać i zarabiać.

 • 30 grudnia 2015

  Raport: 8 warunków koniecznych hossy w Nowym Roku

  Opublikowano:

  Optymistyczne scenariusze kreślone przez ekspertów dopuszczają wzrosty na polskiej giełdzie nawet przez sześć miesięcy 2016 roku. StockWatch.pl sprawdził, jakie warunki muszą być spełnione, aby na GPW wreszcie zakwitła prawdziwa hossa.

 • 17 grudnia 2015

  Raport GUS: Przeciętny Polak zarabia na rękę tylko 1.787 zł

  Opublikowano:

  Grudniowy raport Głównego Urzędu Statystycznego obala mit średniego wynagrodzenia w gospodarce na poziomie ponad 4 tys. zł. Według bardziej miarodajnych wskaźników, aż 2/3 Polaków zarabia mniej niż popularna średnia krajowa, a najczęściej pobierana kwota to jedynie 1.787 zł.

 • 27 listopada 2015

  Raport: Polityczny skok złupi banki na 70 mld zł

  Opublikowano:

  Pod nóż idzie ostatni zdrowy sektor - banki, które już teraz muszą szykować na dodatkowe wydatki 70 mld złotych. Państwo wprawdzie nie wyciągnęło z nich jeszcze ani złotówki, ale inwestorów spadki kursów akcji kosztowały w tym roku już 57 mld złotych.

 • 19 listopada 2015

  Siedem postulatów prezesów spółek giełdowych dla nowego rządu

  Opublikowano:

  PiS wygrał wybory głosami obywateli, ale w sprawach gospodarczych musi dopuścić do głosu przedsiębiorców. W planach nowego rządu kryją się zarówno szanse jak i zagrożenia, które już kształtują spółkom nową rzeczywistość. Sprawdziliśmy, jakie kwestie najbardziej leżą na sercu prezesom i akcjonariuszom wiodących firm giełdowych.

 • 13 listopada 2015

  9 powodów, dla których rządy PiS nie zagrożą giełdzie

  Opublikowano:

  Prawo i Sprawiedliwość powoli wycofuje się z najniebezpieczniejszych dla polskiego rynku kapitałowego zapowiedzi, za to sprawnie organizuje mechanizmy nowej władzy. StockWatch.pl sprawdził, jakie perspektywy zaczynają się rysować przed warszawską giełdą.

 • 09 listopada 2015

  Prezes BZ WBK wicepremierem w rządzie B. Szydło, WIG20 odbija

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Warszawski parkiet pozytywnie zareagował na ogłoszony w godzinach popołudniowych skład rządu Beaty Szydło. Największą niespodzianką okazała się teka wicepremiera i ministra rozwoju regionalnego dla Mateusza Morawieckiego, obecnego prezesa BZ WBK.

 • 05 listopada 2015

  Raport: Wyrok Trybunału pogrzebie GPW wraz z emeryturami Polaków

  Opublikowano:

  Śpisz spokojnie, bo dostałeś list z ZUSu z wyliczeniem hipotetycznej emerytury? Pora się obudzić. Eksperci biją na alarm, że kapitał zgromadzony przez fundusze w polskich akcjach zagrożony jest drastyczną przeceną.

 • 26 października 2015

  Raport: Po wyborach na giełdzie szansa na mocne wzrosty

  Opublikowano:

  Zmiana na polskiej scenie politycznej na razie przebiega spokojnie. Co więcej, zdaniem ekspertów przepytanych przez StockWatch.pl, spadek napięcia politycznego daje doskonałe warunki do odbicia cen akcji, czyli tzw. rajd św. Mikołaja. Od strony technicznej indeks WIG20 ma miejsce na skok nawet o 10 proc.

 • 04 marca 2015

  Polskie indeksy rosną po niespodziewanej decyzji RPP

  Opublikowano:

  Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła większe niż spodziewał się tego rynek obniżki stóp procentowych. Stopa referencyjna spadła aż o 50 p.b. do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. 

 • 01 października 2014

  Opcja likwidacji deputatów węglowych podbiła cenę akcji Bogdanki

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Wydeptaną przez Kompanię Węglową i JSW ścieżką ku likwidacji ekwiwalentów dla górniczych emerytów być może podąży kolejna giełdowa spółka. Prezes Bogdanki uważa, że deputaty węglowe z punktu widzenia biznesowego to tylko zbędny koszt.

 • 23 września 2014

  Relacja z otwarcia IV Kongresu MSP w Katowicach

  Opublikowano:

  22 września w Katowicach wystartował IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wydarzenie potrwa aż do czwartku. Redakcja StockWatch.pl jako patron medialny wzięła udział w pierwszym dniu Kongresu.

 • 15 września 2014

  Zapraszamy na Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Opublikowano:

  Już za niecały tydzień w Katowicach ruszy IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Celem konferencji jest wsparcie działalności i stworzenie małym i średnim firmom lepszych warunków do dalszego rozwoju. Patronem medialnym wydarzenia jest StockWatch.pl

 • 14 sierpnia 2014

  Admiral Markets: RPP we wrześniu zetnie stopy procentowe o 25 p.b.

  Opublikowano:

  Wstępny odczyt dla polskiego PKB za II kwartał okazał słabszy niż ten z początku roku. Rynek nie ma wątpliwości, że rosyjskie sankcje oraz sytuacja w Niemczech jeszcze mocniej przyhamują polską gospodarkę. Zdaniem analityków Admiral Markets, lipcowa deflacja powinna przechylić szalę i wymusić na RPP cięcie stóp procentowych.

 • 14 lipca 2014

  Trzy spółki, które przyspieszają publikację raportów

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Nadchodzi ważny sezon wynikowy, w którym raporty o przychodach i zyskach spółek powiedzą konkretniej niż jakiekolwiek dane statystyczne, co dzieje się w gospodarce. Na falę raportów trzeba jeszcze poczekać, lecz StockWatch.pl już teraz przyjrzał się prognozom wyników trzech spółek, które przyspieszyły termin prezentacji sprawozdania finansowego.

 • 27 lutego 2014

  Saxo Bank: Dobre perspektywy dla PKB w UE i Polsce

  Opublikowano:

  W tym tygodniu inwestorzy poznali optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Dotyczą one gospodarki globalnej, Unii Europejskiej, a dzisiaj uzupełniają je wskaźniki dla Polski. Ekonomiści w jaśniejszych barwach spoglądają na drugą połowę roku. 

 • 04 lutego 2014

  18 mocnych spółek na przełamanie rynkowych lodów

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Rynkowi eksperci grają pod dalsze wzrosty. Wśród wybranych przez nich spółek dominują przedstawiciele branż uznawanych za głównych beneficjentów poprawy koniunktury. Brokerzy radzą przyglądać się bankom, deweloperom, spółkom przemysłowym, budowlanym oraz  spedycyjnym.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com